خبر فوري

بیمه آتش سوزی رازی

بیمه آتش سوزی رازی

در بیمه آتش سوزی اموال و دارائیها در برابر خطر آتش سوزی و خطرات جانبی تحت پوشش قرار می گیرند. خطرات تحت پوشش بیمه آتش سوزی به شرح ذیل می باشند :

خطرات اصلی : آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه

خطرات تبعی ( اضافی ) : سیل و طغیان آب، زلزله، طوفان و تند باد، سقوط بهمن، سقوط هواپیما، هلی کوپتر، ترکیدگی لوله های آب، ضایعات ناشی از برف و باران، سرقت با شکست حرز، شکست شیشه، نشت، ریزش و رانش زمین، برخورد اجسام خارجی، انفجار ظروف تحت فشار صنعتی و چندین خطر اضافی دیگر که تحت پوشش قرار می گیرند.

انواع پوششهای این نوع بیمه در ۴ عنوان طبقه بندی می شود :

الف) بیمه آتش سوزی واحدهای مسکونی

در بیمه آتش سوزی منازل مسکونی ساختمان، تاسیسات و اثاثیه منزل و مشاعات و مشترکات تحت پوشش قرار می گیرند ضمناً خطرات اضافی را می توان با پرداخت حق بیمه اضافی تحت پوشش قرار داد .

بموجب قانون تملک آپارتمانها بیمه نمودن مجتمع های دارای هیئت مدیره ، اجباری است و در صورت عدم اخذ بیمه نامه ، با وقوع خسارت ، کل مسئولیت متوجه هیئت مدیره بوده و بایستی خسارت از طرف هیئت مدیره پرداخت شود

ب) بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی

در این نوع از بیمه کلیه ریسکهای صنعتی کارخانجات ، تحت پوشش خطرات آتش سوزی، انفجار و صاعقه و خطرات اضافی قرار می گیرند. دارایی ها و اموالی که در یک کارخانه می توان بیمه کرد شامل ساختمانها، ماشین آلات، تاسیسات، موجودی مواد اولیه و مواد ساخته شده، ابزار آلات و تجهیزات، اثاثیه ثابت و لوازم اداری و غیره است. این نوع دارائیها اعم از منقول و غیر منقول را بایستی به قیمت روز بیمه نمود تا در هنگام پرداخت خسارت مشمول قاعده نسبی موضوع ماده ۱۰ قانون بیمه نشود.

ج) بیمه آتش سوزی مراکز غیر صنعتی

در این نوع بیمه نامه مراکز تجاری از قبیل فروشگاهای تجاری، تعمیرگاه ها، اماکن عمومی، ساختمانهای اداری، بنگاههای معاملاتی، مراکز تفریحی و ورزشی تحت پوشش خطرات آتش سوزی و خطرات تبعی قرار می گیرند. این بیمه، ساختمان، تاسیسات، موجودی، اثاث ثابت و دکوراسیون آنها را شامل می شود.

د) بیمه آتش سوزی انبارها (عمومی و اختصاصی)

این بیمه نامه معمولاً برای انبارها و موجودی داخل آنها و به دو حالت ذیل صادر می شود :

۱) بیمه نامه با مبلغ بیمه شده ثابت:

در این نوع بیمه نامه ، خسارتهای ناشی از آتش سوزی بر اساس مبلغ مندرج در بیمه نامه و به میزان زیان وارده به بیمه گذاران نسبت به سال بیمه شده جبران می گردد .

۲) بیمه نامه با مبلغ شناور (اظهار نامه ای) :

پیچیدگی فعالیتها و تنوع واحدهای صنعتی و حجم مبادلات و کالاهایی که هر روز به انبار وارد یا خارج میشود و همچنین تورم قیمتها در مدت کوتاه ، باعث میشود که صاحبان صنایع و کالا به شکلی آنها را بیمه نمایند که در صورت وقوع آتش سوزی ، سرمایه آنها از بین نرود. بر اساس این بیمه نامه ، بیمه گذار موظف است در پایان هر ۱۵ روز حداکثر موجودی مورد بیمه را طبق اسناد و دفاتر خود کتباً به بیمه گر اظهار نماید

بیمه رازی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *