خبر فوري

بیمه اتومبیل میهن

انواع بیمه‌های اتومبیل میهن

بیمه اتومبیل، بیمه نسبتاً جدیدی است که شروع آن پس از پیدایش اتومبیل در قرن نوزدهم می‌باشد. هدف این بیمه جبران خسارات وارد به اتومبیل، اشخاص ثالث و سرنشینان اتومبیل در اثر حوادث رانندگی می‌باشد.
انواع بیمه اتومبیل:

بیمه ثالث اتومبیل

بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث

این بیمه که در ایران به موجب قانون سال ۱۳۴۷و اصلاحیه سال ۱۳۸۷ اجباری است، مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی را به دلیل خسارات مالی و بدنی وارده به اشخاص ثالث در اثر حوادث وسایل نقلیه تحت پوشش قرار می‌دهد.
خطرات بیمه شده:
طبق تبصره «۵» ماده «۱» قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه، در این بیمه‌نامه خطرات تصادف، تصادم ، سقوط، واژگونی ، آتش‌سوزی یا انفجار وسایل نقلیه و نیز خسارات ناشی از محمولات وسایل نقلیه تحت پوشش می‌باشند.
تعریف شخص ثالث:
طبق تبصره «۶» ماده «۱» اصلاحیه قانون بیمه اجباری شخص ثالث اتومبیل، کلیه اشخاصی که به سبب حوادث وسایل نقلیه دچار خسارت مالی یا بدنی می‌شوند شخص ثالث هستند به استثنای راننده مسبب حادثه
استثنائات:
خسارات وارده به وسیله نقلیه مسبب حادثه – خسارات وارده به محمولات وسایل نقلیه مورد بیمه، تشعشعات اتمی و رادیو اکتیو محکومیت جزایی و جرایم . توضیح اینکه در موارد عمد، مستی و فقدان گواهی‌نامه راننده مقصر حادثه، شرکت بیمه پس از پرداخت خسارت به زیان‌دیده می‌تواند برای استرداد خسارت به مقصر حادثه مراجعه نماید.
مدت بیمه:
معمولاً مدت بیمه شخص ثالث اتومبیل یک سال است.

بیمه بدنه اتومبیل

در این بیمه انواع وسایل نقلیه موتوری زمینی که دارای پلاک شهربانی می‌باشند از قبیل اتومبیل‌های سواری، کامیون، تریلر و موتور سیکلت تحت پوشش قرار می‌گیرند.
خطرات بیمه‌شده:
معمولاً در بیمه بدنه اتومبیل خطرات حادثه، آتش‌سوزی و سرقت کلی وسیله نقلیه تحت پوشش بیمه‌نامه است. در صورت درخواست بیمه‌گذار و موافقت بیمه‌گر می‌توان خسارات ناشی از سرقت قطعات (بدون سرقت اتومبیل)، هزینه ایاب و ذهاب بیمه‌گذار ظرف مدت تعمیر وسیله نقلیه (تعمیر به علت وقوع خطر بیمه‌شده) و برخی دیگر از خسارات را بیمه نمود.
استثنائات:
جنگ، شورش، انقلاب، اغتشاش، اعتصاب، انفجارهای اتمی، عمد بیمه‌گذار یا راننده، ضبط، توقیف و مصادره وسیله نقلیه، خسارات ناشی از یدک (مگر اینکه مورد بیمه مجاز به یدک کشیدن باشد و اصول ایمنی را رعایت کند). نداشتن گواهی‌نامه رانندگی و مستی راننده، مسابقات و آموزش رانندگی، حمل مواد سریع‌الاشتعال و منفجره، اضافه‌بار و مسافر، بارگیری و تخلیه، استفاده از وسیله نقلیه به غیر از موارد مندرج در بیمه‌نامه، خسارات ناشی از محموله وسیله نقلیه، خسارات وارد به زیربندی اتومبیل (مگر همراه با واژگونی یا یک حادثه بیمه‌شده باشد) ، خط و میخ کشیدگی بدنه اتومبیل، شکست شیشه بدون برخورد شی خارجی به مورد بیمه، خسارات ناشی از کهنگی و معایب ساختمانی وسیله نقلیه، خسارت لاستیک‌ها (جز در مورد آتش‌سوزی آن هم فقط تا ۵۰% قیمت لاستیک نو) افت قیمت در اثر حادثه.
مدت بیمه:
معمولاً مدت بیمه‌نامه بدنه اتومبیل یک سال است ولی با موافقت بیمه‌گر و بیمه‌گذار می‌توان بیمه‌نامه را برای مدت کمتر یا بیشتر از یکسال نیز صادر نمود.

بیمه سرنشین

در این بیمه فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی سرنشینان و راننده وسایل نقلیه در اثر حوادث رانندگی تا مبالغ مندرج در بیمه‌نامه تحت پوشش قرار دارد. در بیمه‌نامه اخیرالذکر تعهد بیمه‌گر محدود به ظرفیت مجاز اتومبیل مورد بیمه است. طبق شرایط بیمه‌نامه‌های حوادث سرنشین و راننده که در ایران صادر می‌شود، تعهدات بیمه سرنشین، منحصر به موارد زیر است:
راننده مسبب حادثه
مابه‌التفاوت مبلغ دریافتی از محل بیمه شخص ثالث و رای دادگاه حداکثر تا مبلغ بیمه سرنشین مندرج در بیمه‌نامه.

منبع : بیمه میهن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *