خبر فوري

بیمه باربری میهن

بیمه باربری میهن

بیمه حمل و نقل کالا که در کشور ما به بیمه باربری معروف است. قدیمی‌ترین رشته بیمه‌های بازرگانی می‌باشد که سابقه آن به قرن‌ها قبل‌از میلاد مسیح می‌رسد. در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان برای بیمه محمولات در حمل‌های بین‌المللی دریایی، زمینی و هوایی از شرایط B,A و Cاستفاده می‌شود. این شرایط در سال ۱۹۸۲ بوسیله انستیتو بیمه‌گران لندن منتشر شده‌است. در ایران نیز از سال ۱۳۷۵ در مورد حمل و نقل‌های بین‌المللی بیمه‌نامه‌های باربری تحت شرایط B,A و C صادر می‌شوند.
مورد بیمه:
در این بیمه، انواع محمولات از قبیل ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، محصولات کشاورزی و مواد غذایی و دارویی تحت پوشش قرار می‌گیرند.
۳- انواع بیمه‌نامه‌های باربری:
– بیمه‌نامه‌های باربری وارداتی
– بیمه‌نامه‌های باربری صادراتی
– بیمه‌نامه‌های باربری داخلی
خطرات بیمه‌شده:
۱-۴- خطرات بیمه‌شده در شرایط C :
آتش‌سوزی، انفجار، به گل نشستن کشتی، غرق، واژگونی شناور، واژگونی یا از ریل خارج شدن وسیله حمل زمینی، تصادم با اجسام خارجی، تخلیه کالا در بندر اضطراری، تفدیه زیان همگانی، به دریا انداختن کالا، سهم‌الشراکه بیمه‌گذار از زیان همگانی و هزینه‌های نجات
۲-۴- خطرات بیمه‌شده در شرایط B :
کلیه خطرات بیمه‌شده تحت شرایط C ، به انضمام خطرات زلزله، آتشفشان، صاعقه، به دریا افتادن کالا از کشتی، ورود آب دریا، دریاچه یا رودخانه به شناور، وسیله حمل زمینی، کانتینر و انبار کالا و تلف کلی هر بسته کامل از کالا حین بارگیری یا تخلیه از شناور
۳-۴- خطرات بیمه‌شده در شرایط A :
در این نوع بیمه کلیه خطرات که حین حمل محمولات را تهدید می‌کنند تحت پوشش قرار دارند، به جز استثنائات ذکر شده در شرایط A .
۴-۴- خطرات بیمه‌شده در بیمه‌نامه‌های باربری داخلی:
در این نوع بیمه معمولاً خطرات تصادف، تصادم وسیله نقلیه و آتش‌سوزی روی وسیله نقلیه بیمه‌ می‌گردند.
با موافقت بیمه‌گر و بیمه‌گذار می‌توان خطرات، بارگیری و تخلیه، پرت شدن محموله از روی وسیله حمل، سرقت، آبدیدگی، برخورد محموله با اجسام خارجی، زلزله، سیل، انفجار و صاعقه را نیز بیمه نمود.
ستثنائات بیمه‌نامه:
۱-۵- استثنائات شرایط B و C :
عمد بیمه‌گذار، کسری و فرسودگی عادی کالا، خسارات ناشی از نامناسب بودن بسته‌بندی، بارچینی نامناسب در کانتینر (مشروط به اینکه بارچینی قبل از شروع بیمه یا توسط بیمه‌گذار انجام شود.) عیب ذاتی یا طبیعت کالا، خسارات ناشی از تأخیر، حتی اگر تأخیر در اثر وقوع خطر بیمه‌شده حادث شود، ورشکستگی مالکان، مدیران یا اجاره‌کنندگان کشتی، اعمال عمدی اشخاص، خسارات ناشی از سلاح‌هایی که با انرژی اتمی کار می‌کنند، عدم قابلیت دریانوردی شناور (چنانچه بیمه‌گذار از موضوع در زمان بارگیری کالا مطلع باشد.) جنگ، جنگ داخلی، انقلاب، شورش، تصرف، ضبط، توقیف، مین، اژدر، بمب‌ها یا سایر سلاح‌های جنگی متروکه، اعتصاب، تعطیل محل کار، بلوا، اغتشاشات داخلی و اعمال تروریستی.
۲-۵- استثنائات شرایط A :
استثنائات شرایط A مثل استثنائات شرایط B وC است با این فرق که در شرایط A ، اعمال عمدی اشخاص جزو استثنائات بیمه‌نامه قرار ندارد.

۳-۵- استثنائات بیمه‌نامه‌های باربری داخلی:
– عمد بیمه‌گذار، کارکنان و نمایندگان وی
– فساد محموله به دلیل تأخیر در حمل
– جنگ، جنگ داخلی، انقلاب ، قیام و شورش
– اعتصاب، توقیف، ضبط، مصادره محموله
– واکنش‌های هسته‌ای، آلودگی مربوط به تشعشعات هسته‌ای و رادیو اکتیو
– حمل مواد منفجره
– حمل فلزات و سنگ‌های قیمتی، پول، اسناد و اوراق بهادار، آثار هنری
مدت بیمه:
۱-۶-مدت بیمه در شرایط A ، B و C :
شروع بیمه: از لحظه بارگیری کالا در مبدأ مندرج در بیمه‌نامه
خاتمه بیمه‌: به محض تحویل کالا به انبار نهایی صاحب کالا در مقصد مندرج در بیمه‌نامه یا ۶۰ روز از تاریخ اتمام تخلیه کالا از کشتی (حمل دریایی)، ۶۰ روز از تاریخ ورود وسیله نقلیه به مرز (حمل زمینی)، ۳۰ روز از تاریخ فرود هواپیما در فرودگاه مقصد (حمل هوایی) هرکدام زودتر واقع شود.
۲-۶-مدت بیمه در بیمه‌نامه باربری داخلی:
شروع بیمه: از لحظه بارگیری کالا در مبدأ مندرج در بیمه‌نامه
خاتمه بیمه‌: به محض تخلیه کالا در مقصد مندرج در بیمه‌نامه بیمه میهن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *