خبر فوري

بیمه باربری “ما”

www.bimeh.net
www.bimeh.net

 

خدمات بیمه باربری بیمه ”ما “ امنیت حمل و نقل را بیشتر خواهد کرد.

بیمه باربری نوعی بیمه حمل و نقل کالا (از طریق زمینی، هوایی و دریایی) می‌باشد که به موجب آن یک طرف بیمه‌گر تعهد می‌نماید در ازای پرداخت وجوهی که از طرف دیگر (بیمه‌گذار) دریافت می‌کند در صورت بروز حادثه در جریان حمل کالا از نقطه‌ای به نقطه دیگر، خسارت وارده را طبق شرایط و مندرجات بیمه نامه جبران نموده و یا وجه معینی را بپردازد.

تعاریف مرتبط به بیمه باربری

اهداف بیمه نامه

بیمه نامه باربری، زیان های مالی کالاهای تجاری را در صورت تحقق خطرات مرتبط حمل و نقل ( دریایی، هوایی، زمینی ) مورد پوشش قرار می‌دهد و هدف از آن حفظ منافع صاحبان کالا، تجار، وارد کنندگان و در نهایت حفظ منافع ملی است.

وسیله حمل

وسیله حمل از موارد بسیار مهم در بیمه‌های باربری است که معمولاً به کشتی، هواپیما، کامیون، قطار و …. یا ترکیبی از آنها اطلاق می شود .

مورد بیمه

کالایی است که مشخصات دقیق آن از نظر وزن، تعداد، کیفیت، ماهیت، و … با استفاده از اطلاعات مندرج در پروفر‌ما در بیمه‌نامه درج می‌شود.

پارت شیپمنت (PART SHIPMENT)

پارت شیپمنت یا حمل به دفعات، یعنی فروشندگان کالا قادر خواهند بود کالا را در چندین مرحله تحویل خریدار نمایند، به عبارت دیگر کالا در چندین مرحله یا پارت حمل می‌گردد.

ترانس شیپمنت (TRANSSHPMENT)

به انتقال کالا از روی یک وسیله حمل به روی وسیله حمل دیگر گفته می‌شود به عبارت دیگر حمل کالا ممکن است با چندین وسیله حمل صورت گیرد.

خسارت کلی (total loss)

این بیمه‌نامه خسارت مستقیم ناشی از آتش سوزی و یا غرق وسیله نقلیه که منجر به از بین رفتن کل محموله در یک مرحله می‌باشد را تحت پوشش قرار می‌دهد. تلف کلی می‌تواند واقعی یا فرضی باشد. تلف کلی واقعی زمانی تحقق می‌یابد که مورد بیمه کاملاً از بین رفته و یا از تصرف بیمه گذار خارج شود. تلف کلی فرضی در صورتی است که هزینه نجات و تعمیر مورد بیمه خسارت دیده از ارزش واقعی مورد بیمه بیشتر شود.

بیمه‌نامه باربری وارداتی

کالاهایی که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی از کشورهای خارجی خریداری می‌گردند ، به صورت خریدهای براتی، بدون انتقال ارز و یا از طریق اعتبارات اسنادی انجام می‌گیرند، که با توجه به قوانین جاری خرید این نوع بیمه نامه برای وارد کنندگان اجباری می‌باشد. بیمه نامه مذکور، خطراتی که کالاهای خریداری شده توسط وارد کنندگان ایرانی از کشورهای مختلف جهان را تهدید می‌کنند مورد پوشش قرار می‌دهد که این پوشش از کشور مبداء تا مقصد می‌باشد.

بیمه نامه باربری صادراتی

کالاهایی که از ایران به مقصد کشورهای خارجی حمل می‌گردد، بر اساس انواع شرایط فروش نیاز به بیمه نامه صادراتی دارند. به موجب این بیمه نامه کالای صادر شده از کشور ایران تا کشور مقصد تحت پوشش قرار می‌گیرد.

بیمه نامه باربری داخلی

کلیه تولیدات و محمولاتی که توسط تولید کنندگان و تجار در محدوده جغرافیایی کشور ایران جابجا می‌شوند توسط این بیمه‌نامه تحت پوشش قرار می‌گیرند

بیمه نامه باربری ترانزیت

مبدأ و مقصد برخی از حمل‌ها در خارج از مرزهای ایران بوده و کشور ایران تنها در مسیر حمل قرار داشته و فقط کالا در محدوده کشور ایران حمل می‌گردد.

 شرایط بیمه حمل و نقل کالا برای پوشش باربری خارجی

پوشش خطر بیمه شده کالا در شرایط C

پوشش خطرات بیمه شده کالا در شرایط B

پوشش خطرهای بیمه شده کالا در شرایط A

کاملترین نوع پوشش بیمه‌ای، شرایط A است در این پوشش تقریباً کلیه خطرات احتمالی در جریان حمل تحت پوشش بیمه گران قرار خواهد گرفت. به جز استثنائاتی که به برخی از آنها در ادامه اشاره می‌گردد.

استثنائات در شرایط A – B- C

مواردی که به هیچ وجه تحت پوشش قرار نمی‌گیرد

بیمه ما

یک پيام داريد

  1. Short, sweet, to the point, FRlc-exaEtEy as information should be!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *